flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Справу про заподіяння смерті неповнолітньому лубенцю іншим неповнолітнім розглянуто

23 червня 2021, 10:21

   22 червня 2021 року Хорольським районним судом закінчено розгляд справи, в основу якої покладено подію, що набула особливого резонансу для міста Лубен та Лубенського району. Мова йде про обвинувачення неповнолітнього мешканця с. Засулля Лубенського району, 2002 року народження, у вчиненні хуліганства та у заподіянні тяжкого тілесного ушкодження, що спричинило смерть потерпілого А. – також неповнолітнього, 2000 року народження.

   Так, в ході судового слідства з’ясовано, що в червні 2018 року, надвечір, 15-літній обвинувачений М. разом із друзями відпочивав на території центрального парку культури та відпочинку м. Лубни. На той час там перебували і інші особи, зокрема, і 17-річний потерпілий А. зі своїми товаришами. Обвинувачений неодноразово підходив до цієї компанії відпочиваючих, намагався спровокувати присутніх на бійку, нецензурно висловлювався на їхню адресу. Надалі, прагнучи самоствердитися за рахунок приниження інших, виказуючи своїми діями явну неповагу до суспільства, на очах у присутніх, обвинувачений М. підійшов до потерпілого А., який стояв, тримаючи руки в кишенях і не очікував нападу. Після обміну репліками, раптово, кистю правої руки, зажатою в кулак, М. умисно наніс один удар з великою силою в область голови, а саме в ділянку нижньої губи потерпілого. Від цього удару останній втратив свідомість та впав з прискоренням на асфальтобетонне покриття і вдарився правою тім’яно-скроневою ділянкою голови.

   У результаті таких дій обвинуваченого, неповнолітній А. отримав тяжкі тілесні ушкодження та через декілька днів помер в лікарні. Причиною його смерті, як встановили експерти, стала тяжка черепно-мозкова травма з переломом черепа.

   Стороною обвинувачення неповнолітньому М. інкриміновано вчинення кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 296 КК України, - хуліганство, тобто грубе порушення громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжувалося особливою зухвалістю. Крім того, його обвинувачено за ч. 2 ст. 121 КК України – в умисному заподіянні тяжкого тілесного ушкодження, що спричинило смерть потерпілого.

   Вину у вчиненні вказаних кримінальних правопорушень М. не визнав, пояснив, що ніяких тілесних ушкоджень в той вечір він потерпілому не завдавав. Зазначив, що навпаки, це останній штовхнув його в спину, на що він змушений був відмахнутися. Потерпілий поточився та впав на сідниці. Після цього М. подав потерпілому руку, допоміг підвестися і вони помирилися.
Суд заслухав всі доводи сторін, допитав свідків, експертів, дослідив письмові докази по справі.

   За результатами розгляду справи, обвинуваченого М. визнано винним у вчиненні хуліганства та призначено покарання у вигляді 45 діб арешту. В зв’язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності його звільнено від відбування цього покарання.

   Суд не погодився із обвинуваченням неповнолітнього М. у вчиненні умисного заподіяння тяжкого тілесного ушкодження, що спричинило смерть потерпілого. В нарадчій кімнаті суд прийшов до висновку про наявність у його діях ознак злочину, передбаченого ч. 1 ст. 119 КК України, а саме вбивства через необережність. Проте, враховуючи, що на момент вчинення злочину обвинувачений М. не досяг 16-річного віку, він не може бути притягнутий до кримінальної відповідальності за вчинення такого злочину. Законодавство України позбавляє суд можливості перекваліфікувати інкримінований неповнолітньому обвинуваченому склад злочину, враховуючи вік підлітка.

   Вироком суду обвинуваченого М. виправдано у вчиненні тяжкого тілесного ушкодження, що спричинило смерть потерпілого у зв’язку із відсутністю в його діянні складу кримінального правопорушення.

   Цивільний позов, заявлений прокурором про стягнення з обвинуваченого вартості стаціонарного лікування потерпілого, залишено без розгляду.

   Вирок може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду протягом 30 днів з моменту його проголошення.